Forum Wirtualny Hogwart Strona Główna

Materiały na Transmutacje

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny Hogwart Strona Główna -> Podręczniki
Autor Wiadomość
Prof.Severus Snape




Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 336
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:33, 15 Sie 2007    Temat postu: Materiały na Transmutacje

"Materiały na Transmutacje"
Książka ta zawiera wszystkie teksty, zadania i tematy przerabiane na transmutacji.
Lekcja Transmutacji 1 Data zajęć: 29.06.07
Temat lekcyjny: Wprowadzenie do Transmutacji.

Proszę przeczytać poniższy tekst po czym odpowiedzieć na pytania:
Tekst 1:
Transmutacja służy do zamiany siebie ,czegoś lub kogoś innego. Do transmutacji potrzebna jest różdżka i odpowiednia formuła zaklęcia (pamiętaj żeby cały czas być skoncentrowanym nad zaklęciem i jego skutkiem). Słowo transmutacja pochodzi z łacińskiego trans, "poprzez", i mutatio, "zmiana" lub transfiguracji (figuro - "kształtuję"). Wspomnienia o transmutacji można znaleźć w mitach, bajkach mugoli na całym świecie.

Zestaw Pytań 1:Wybierz odpowiedź
1) Do transmutacji nie potrzeba różdżki. Prawda/Fałsz
2) Słowo transmutacja pochodzi z j. łacińskiego Prawda/Fałsz
Tekst 2
"Zasady korzystania z różdżki"
1.Różdżkę używaj tylko do czarów szlachetnych-nie szkodządzych tobie ani innym.
2.Różdżka nie może być przekazywana jakiemu kolwiek mugolowi. Złamanie tego punktu to równo- cześnie złamanie artykułu 10 Paragrafu 5 na temat Ochrony Mugoli.
3.Różdżka nie może zostać użyta ,kiedy jest bardzo uszkodzona-lekkie obicia raczej nic nie zrobią jednak złamana różdżka daje więcej szkód niż efektów i może doprowadzić do niespodziwanych konsekwencji.
4. Różdżka wybiera sama sobie czarodzieja.
5. Podczas teleportacji, należy różdżkę trzymać w ręce.
6. W transmutacji cichej należy nie używać różdżki

Zestaw pytań 2: Podaj odpowiedź i uzasadnij:
1) Czy we wszystkich rodzajach transmutacji używa się różdżki?
2) Czy to czarodziej wybiera sobie różdżkę?
3) Co trzeba trzymać w ręce podczas teleportacji?
4) Czy różdżkę można używać uszkodzoną?
5) Do jakich czarów można używać różdżki?
6) Czy mogę pożyczyć różdżkę swojemu mugolskiemu bratu?
Tekst 3:

"Zasady dobrej Transmutacji"
a) skupienie na danej rzeczy
b) używanie dobrych formuł
c) znanie formuł
d) ćwiczenie formuł na lekcji
e) należy mieć sprawną różdżkę

Tekst 4:

"Skutki uboczne złej Transmutacji"

a) Blokada transmutacujna
b) utrata kontroli nad transmutacja
c) zamiana niedokładna
d) zmiana w pół człowieka , pół zwierze
e) rozszczepienie teleportacyjne
f) blokada animizacyjna
g) nieoczekiwany efekt transutacji
h) karykatura

Zadanie 1
Ułóż 3 pytania do tekstu 3 i 4 pytania do tekstu 4.

Lekcja Transmutacji 2 Data zajęć: 01.07.07
Temat lekcyjny: Animizacja i Animadzy. Czym to się różni?
Proszę żebyście na początek przeczytali tekst dotyczący Animizacji, a za jakieś 10 minut dostaniecie tekst o Animagach.

Animizacja:

Sztuka zmiany w zwierze


sztuka przemiany w najróżniejsze organizmy żywe była praktykowana przez obywateli magicznych już od stuleci. czarodzieje posiadający zdolności animizacji (animag) musi zarejestrować się w ministerstwie. ich rejestracja może zostać odrzucona jeśli urzędnicy uznają, że patent jest osobą nieodpowiedzialną i może swoimi czarami przynieść szkody współobywatelom.
Animizacja to potężna sztuka magiczna , bardzo ciężka do opanowania . Do jej zmiany służy twierdzenie andertona - poziom rozszerzony. Nalezy pamiętać podobnie jak w teleportacji ,że przy nie odpowiednim skupieniu dochodzi do blokady animizacyjnej.


Niepełna animizacja


(zmiana w zwierzę zakończona przemianą połowy ciała w zwierzę,a reszta pozostaje ludzka) , która może stworzyć zagrożenie dla życia czarodzieja ze względu na to ,że część naszych organów zmienia się w zwierzęce,a część pozostaje ludzka.
Jest to najczęstszy przypadek zdarzający się w wyniku użycia za małej ilości mocy do animizacji. Takiej niepełnej animzacji dokonał Wiktor Krum w TT, podczas II zadania gdzie dokonał niepełnej zmiany swojego ciała w zwierze wodne.


Blokada animizacyjna


powstaje ona przez zbytni zapał przy rzucaniu zaklęcia. efektem jest długotrwałe przebywanie w postaci zwierzęcej, a także istnienie groźby niemożliwości uwolnienia się spod postaci zwierzęcej do końca życia. występuje ona u osób , które dopiero zaczynają swoją przygodę z magią lub u osób , które nie umieją we właściwy sposób wykonać jakieś zaklęcie.


Animizacja absolutna


zmiana w zwierzę udana, jednak zaczynamy nabierać cech zwierzęcych przez co tracimy kontrolę nad sobą.występuje tu bardzo ciekawe zjawisko podobne do tego u wilkolaków. wilkołaki tracą panowanie nad sobą w trakcie pełni księżyca, natomiast czarodzieje z animizacją absolutną tracą ją na zawsze. stają się poprostu zwierzętami.
Różnią się ,że osoby te świadomie to robią , a ugryzienie wilkołaka jest niespodziewane i niezależne do nas. wilkołaki tracą świadomość na czas pełni ,a animadzy z animizacją absolutna tracą świadomość na zawsze.
Tekst o Animagach:
Animagowie / animadzy


Czarodzieje, którzy transmutują samych siebie w zwierzęta, są animagami. Jest to najtrudniejsza dziedzina transmutacji. Wykonuje się ją bez różdżki, więc siłę, jaką musimy włożyć w przemienienie siebie musi być trzy razy większa (każdy dorosły czarodziej potrafi rzucić proste zaklęcie, bez użycia różdżki; bardziej skomplikowane wymagają dużo więcej energii i skupienia). Ministerstwo Magii prowadzi specjalny spis wszystkich czarodziei, którzy posiadają zdolność animadztwa. Zapisują, kto i w jakie zwierzę się zamienia.

Lecz istnieją czarodzieje, którzy "umknęli" spisowi ministerstwa. Są nie zarejestrowanymi animagami. Oczywiście jest to sprzeczne z prawem i czarodziej, który się nie zarejestrował, a zostanie złapany przez przedstawicieli ministerstwa magii, może ponieść duże konsekwencje prawne. Każdy animag otrzymuje zwierzę zgodne ze swoimi cechami. Nie możliwa jest zmiana w wielkie zwierzęta jak np, w bazyliszka , ponieważ nie mamy tyle mocy magicznej ,aby tego dokonać.

Po przeczytaniu obydwu tekstów zastanów się czym różni się Animizacja od Animagii.

Lekcja Transmutacji 3 Data zajęć 09.07.07
Tematy Lekcyjne:
I temat- Metamorfomagia
II temat- Transmutacja organiczna
Tekst 1-Metamorfomagia
Metamorfomagia


to dziedzina magii, polegająca na zmianie wyglądu czarodzieja w dowolnym czasie i miejscu bez użycia przyrządów (nożyczek, skalpela, różdżki itp.). Jest to trudna, jednak łatwiejsza od animizacji sztuka zmiany wyglądu. Wykonuje się ją (podobnie jak animizacje) bez różdżki. Czarodziejów, którzy posiadają zdolność metamorfomagii nazywa się metamorfomagami.
Metamorfomagii nie można się nauczyć, trzeba się urodzić z tą sztuką. Dlatego na świecie jest tak mało metamorfomagów. Osoby te są świetne w kamuflażu.


Jak oni to robią ?


Metamorfomag jest to czarodziej, który umie zmieniać swój wygląd. Jeżeli metamorfomag chce zmienić swój wygląd, najpierw myśli o rzeczy, którą chce zmienić (np. włosy) i na jaki kolor i jak długie mają być włosy. Wtedy zachodzi reakcja, komórki pierwotnego koloru włosów "umierają", a zastępują je komórki nowego koloru.
Jeżeli chcemy wydłużyć włosy, to komórki włosów wydłużają się i "rodzą się" nowe. Jeżeli chcemy zmienić kształt np. nosa, to komórki nosowe zmieniają swój kształt w taki sposób, aby zmienić kształt nosa na taki, jaki chce czarodziej. Metamorfomag może zmienić tylko wygląd głowy.
Nimfadora Tonks - bohaterka książki J. K. Rowling Harry Potter. Urodzona najprawdopodobniej w 1973 roku. W latach 1984-1991 uczęszczała do Hogwartu, należała do Hufflepuffu. Z obliczeń wynika, że jest w wieku Charlie'go Weasley'a i była z nim na jednym roku. Jest ona metamorfomagiem. Najmłodsza członkini Zakonu Feniksa. Jest śmiała i gadatliwa. Dość niezręczna. Jest aurorem, czyli czarodziejem walczącym z czarną magią. Musiała najpierw zaliczyć jednak trzyletnie studia w Ministerstwie Magii, które ukończyła w 1994 roku. Chwaliła się Harry'emu, że dzięki swoim wrodzonym zdolnościom była najlepszą studentką w dziedzinie maskowania się, choć z innymi przedmiotami miała kłopoty.

Nie znosi swojego imienia, więc woli posługiwać się samym nazwiskiem. Jest córką czarownicy - Andromedy Tonks (z domu Black) oraz Teda Tonksa - czarodzieja pochodzenia mugolskiego. Preferuje rockowe brzmienie. Jest fanką zespołu Fatalne Jędze. Jej (znanymi z serii) ciotkami są Narcyza Malfoy i Bellatrix Lestrange. Mimo iż Tonks wydaje się "lekkoduchem", w obliczu niebezpieczeństwa potrafi zachować rozwagę i odwagę.

Temat II: Transmutacja Organiczna.

Tekst 2- Transmutacja Organiczna

Jest to zamiana organizmu ,który posiada tkanki , narządy. W transmutacji organicznej wyróżnia się trzy jej rodzaje:
roślinną ,
zwierzęcą,
ludzką.

Transmutacja organiczna roślinna jest prostsza od zwierzęcej, ale do jej wyćwiczenia potrzeba sporo czasu. Na początku należy zająć się zamianą małych roślin, najlepiej z tego samego gatunku, a dopiero potem brać się za zamianę większych roślin (w tym drzew) lub do transmutacji międzygatunkowej. Powinniśmy najpierw wiedzieć kilka rzeczy na temat tego, w co chcemy zamienić naszą roślinę (nazwę rośliny, kształt, zapach, smak - nie zawsze, skład chemiczny).
Skład chemiczny jest ważny tylko na początku. Jeżeli wyćwiczymy się w transmutacji organicznej znajomość składu chemicznego nie będzie nam potrzebna. Roślina, która powstała poprzez transmutowanie nie ma takich samych magicznych właściwości, jakie posiada wyhodowana, znaleziona lub kupiona.
Transmutacja organiczna obejmuje również zmiany ludzi oraz transmutacje natychmiastową.


To narazie Lekcja Transmutacji 4 Data zajęć: 16.08.2007
Temat lekcyjny I: Transmutacja Nieorganiczna
Temat lekcyjny II: Transmutacja Natychmiastowa

Tekst 1
"Transmutacja Nieorganiczna"
Jest to rodzaj transmutacji obejmujący zmiany organizmów , które nie posiadają własnych tkanek są nimi np. baterie, grzyby ,glony. Zalicza się także do niej mikroorganizmy. Przemiana np. bakterii ,może być tylko dokonana jeżeli zmiana będzie obejmować zmianę bakterii w bakterię . Nie możemy zmienić np. bakterię w kamień , jeżeli nawet nam się uda to zmiana ta będzie niewidoczna dla ludzkiego oka, ponieważ bakteria jest to mikroorganizm – niewidoczny dla człowieka.

Tekst 2
"Transmutacja Natychmiastowa"
Na przeczytanie tego tekstu macie 5 minut.
Jest to taki rodzaj transmutacji , która jest wykorzystywana w danym i tylko takim momencie. Jej celem jest natychmiastowe jej użycie w sytuacjach kiedy wymaga tego otoczenie

Przykłady zaklęć oparte na zaklęciach transmutacyjnych :

-pojedynki

-zaklęcia domowe

-natychmiastowa obrona

-natychmiastowy atak

-przemiana

Należy pamiętać ,że transmutacja natychmiastowa to tylko rodzaj. Nie ma zaklęć które bezpośrednio należą do tego rodzaju.
Do transmutacji natychmiastowej zalicza się animagia, metamorfomagia, t. organiczna; martwa; półżywa; psychiczna; żywa.

Lekcja Transmutacji 6 Data zajęć: 20.08.07
Temat lekcyjny: Inne rodzaje Transmutacji.

Tekst 1:
"Inne rodzaje transmutacji"

- t. wolna – transmutacja , w której zaklęcie działa wolno np. t. cicha, lub taka , w której jest spowolniony efekt zaklęcia .



- t. pół wolna – t. w której zaklęcie działa szybko dla t.cichej inne rodzaje transmutacji nie zaliczają się do niej .



- t. średnia – t. w której efekt zaklęcia można porównać do animagii czyli bardzo szybko , tą transmutacją można nazwać już przednatychmiastowa



- t. szybka – rodzaj transmutacji zaliczany w metamorfomagii, nie ma charakterystycznych cech.



-t. natychmiastowa *

Rodzaj
Skala szybkości
w sekundach:

wolna


półwolna


średnia


szybka


natychmiastowa

5 s – 10 s


1 s – 5 s


1 s – 2 s


0,5 s


0,1 s – 1s <najszybsza>


*- była na wcześniejszych lekcjach
Lekcja Transmutacji 7 Data zajęć: 21.08.07
Temat lekcyjny: Transmutacja według mugoli.
Tekst 1
"Transmutacja według Mugoli"
Transmutacja, przemiana jakościowa jednego pierwiastka chemicznego w inny. Transmutacja metali nieszlachetnych w szlachetne była od wieków jednym z głównych celów alchemii usiłującej wynaleźć tzw. kamień filozoficzny - tajemniczy katalizator umożliwiający transmutacje. Niektórzy alchemicy (np. Morenius Romanus, G. Ripley, Michal Sedziwój) pozostawili opisy doświadczeń mających potwierdzać udane próby transmutacji .Dzisiejsza nauka nie wyklucza możliwości takich przemian, a ich istotę zgłębia wielu współczesnych badaczy, m.in.: L. Kervran, G. Oshawa, T.P. Rieszetnikowa

TAK SĄDZĄ MUGOLE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MY WIEMY, ŻE JEST INACZEJ!

Co jeszcze sądzą transmutacji nasi poczciwi bracia mugole? Otóż: gdy np. czarodziej zaczaruje mugolowi klucz, tak, żeby kurczył się aż w końcu zniknął, mugol myśli, że ... zgubił klucz! Widzicie, jacy to są Ci mugole.

Często też czarodzieje robią sobie żarty sprzedając mugolom różne czarodziejskie przedmioty - przypominajki, czarodziejskie akwaria, kryształowe kule, czy podręczniki magii. No i taki biedny mugol, kupujący np. podręcznik magicznych stworzeń myśl, że to tylko ktoś coś tam sobie ubzdurał, wymyślił, i warto się z tego pośmiać . Pamiętajcie jednak, że jest to ZAKAZANE i KARALNE grzywną lub upomnieniem!



1/4 mugoli nawet nie myśli co to jest Transmutacja, gdyż wydaje im się, że zamiana jednego przedmiotu w drugi lub pomniejszanie przedmiotów itp. jest niemożliwa.

Jedna część tych co wierzą w magię lub wybraną część magii myślą o Transmutacji moim zdaniem jako o przemianie w potwory.

Często słyszy się w mugolskich bajkach o ludziach, których, np. ugryzł pająk lub prawie zginął i stają się już w pewnym sensie "magicznymi ludźmi", bo mogą wyprawiać różne rzeczy, jak np. latać, puszczać pajęczyny z dłoni itp.

Niestety mylą się oni, gdyż Transmutacja to bardzo złożona dziedzina magii polegająca na przemienieniu jednej rzeczy w inną i wymaga ona wielkiego skupienia oraz perfekcji.

Mugole wyobrażają sobie siebie także jako "super bohaterów", którzy są lepsi nawet od samego Voldemorta i umieją się zmieniać w różne zwierzęta. A przecież to głupstwo!

Zwykły mugol nigdy nie umie i nie będzie umiał zamienić się w coś. Uważają oni Transmutację za coś zakazanego, strasznego, a zarazem łatwego.

Widać, że mugole nie są w 99/100 % nie zorientowani w świecie i dziedzinach magii oraz nie odróżniają łatwych dla nas pojęć od innych.

Zestaw pytań 1:
1) Czego nie można sprzedawać mugolom? Uzasadnij.
2) Wymień dwóch badczy mugoli wymienionych w tekście którzy "badali" sprawę Transmutacji.
3) Co mugol myśli o kluczu który został magicznie skurczony przez czarodzieja dla żartu?
4) Do jakiego mugolskiego filmu odnosi się ten fragment?
"Często słyszy się w mugolskich bajkach o ludziach, których, np. ugryzł pająk lub prawie zginął i stają się już w pewnym sensie "magicznymi ludźmi", bo mogą wyprawiać różne rzeczy, jak np. latać, puszczać pajęczyny z dłoni itp."


To narazie koniec.

Kto chciałby sprawdzić czy potrafi rozwiązać zamieszczone tu zadania, niech poda mi numer, treść zadania(w skrócie), z jakiego przedmiotu jest to zadanie i oczywiście odpowiedź. Odpowiedzi można zostawiać w moim gabinecie w temacie Zadania, który niedługo mam nadzieję powstanie lub narazie w takim samym temacie w mojej klasie. Za samo wykonanie takiego zadania dodatkowego dom studenta otrzymuje daną ilość punktów:
Za dobre rozwiązanie: 20 punktów
Za złe rozwiązanie: 10 punktów
Zawsze gdy uczeń rozwiąże takie zadanie dostaje ocenę "Powyżej Oczekiwań"(niezależnie od rozwiązania) z przedmiotu.

Prof. Severus Snape


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny Hogwart Strona Główna -> Podręczniki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin